İşlenmiş et yemek ve telemor uzunlukları

Telomerin kısalması ve uzaması ile ilişkili yaşam tarzı, beslenme ve diğer faktörler işlenmiş etlerin ve işlenmemiş etlerin telomer uzunlukları üzerindeki farklı etkileri ile ilgili uzun bir bölümü içeriyor.

İncele
İşlenmiş et yemek ve telemor uzunlukları
Nitratların ve Nitritlerin Sağlığa Etkisi

Nitratların ve nitritlerin fazla miktarlarda tüketimine karşı yapılan tartışmalar hem eski hem de yenidir ve oldukça inandırıcıdır.

İNCELE
Nitratların ve Nitritlerin Sağlığa Etkisi
SAĞLIKLI YAŞAM KORUNMAKLA BAŞLAR!

POPÜLER POSTLAR

 • NİTRAT, NİTRİT VE NİTROSAMİNLER

  NİTRAT, NİTRİT VE NİTROSAMİNLER

  7.11.2017

  Bir nitrat molekülerformülü NO3 olan bir poliatomik iyonudur, nitritler ise

 • Nitratlar, Nitritler, Nitrosaminler ve Kanser

  Nitratlar, Nitritler, Nitrosaminler ve Kanser

  7.11.2017

  İşlenmiş et ve kolorektal kanser: epidemiyolojik ve deneysel kanıtların gözden

Nitratlar/nitritler/nitrosaminler hakkında altı çizilmesi gereken birkaç önemli nokta

 1. Bazı laboratuar ve epidemiyolojik çalışmalar, nitrat/nitrit/nitrosamin tüketimiyle Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, şeker hastalığı ve çoklu kanserler gibi birçok hastalık arasında güçlü ilişkiler olduğunu göstermektedir. Nedensellik zinciri, nitratlar/nitritler/nitrosaminlerin etkileri açısından oldukça iyi anlaşılmıştır.
 2. Yaşlanmanın dolaylı bir ölçüsü olan Telomer uzunluğu, işlenmemiş değil işlenmiş et yiyenler arasında kesinlikle daha kısadır ve araştırmalar bunun yine nitratlar/nitritler/nitrosaminlerle ilişkili olduğunu gösterir. Aynı şekilde, işlenmemiş et değil işlenmiş et yemek, koroner kalp hastalığına ve diabetes mellitusa yüksek yatkınlık ile ilişkilidir.
 3. Nitrat/nitrit/nitrosaminlerin başlıca kaynakları, özellikle nitrat bazlı sentetik gübreler, kirlenmiş toprak ve yeraltı suları, nitrat içeren içme suları ve nitrat bazlı sentetik gbürelere aşırı dozda maruz kalmış olarak yetişen meyve ve sebzeler ile yüksek dozda nitrat içeren işlenmiş etlerdir.